Zpět na začátek
Chrudim – Už posedmé ocenili zástupci Pardubického kraje a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR organizace a jednotlivce pracující v sociálních službách a ve prospěch osob se zdravotním postižením cenou Duhové křídlo. Slavnostní předávání se tentokrát uskutečnilo v sále chrudimského muzea.
„Smyslem ceny Duhové křídlo je ocenit lidi, kteří pracují v sociálních službách a pro osoby se zdravotním postižením. Věříme, že nominovaným tato cena udělá radost a bude je motivovat do dalších let, a na druhé straně, že to bude inspirovat ostatní, kteří mají k této oblasti blízko,“ říká Pavel Šotola, radní kraje pro sociální péči a neziskový sektor.
V kategorii Profesionál získala cenu Hana Jarošová z Pardubic, která pracuje v Centru pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje jako vedoucí pracovnice a koordinátorka osobní asistence.
V kategorii Dobrovolník/Filantrop byl oceněn akademický architekt a keramik Miloslav Chaloupka z Brozan, který stál u zrodu Duhového křídla a každoročně tyto keramické ceny pro účastníky tvoří bez nároku na honorář. Je jedním ze zakladatelů Lions clubu a spolu s manželkou přispívají i na další dobročinné účely.
V kategorii Poskytovatel sociálních služeb zvítězil CEDR Pardubice, což je obecně prospěšná společnost poskytující služby duševně nemocným. Provozuje chráněné dílny pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Pracovníci své klienty vedou k samostatnému jednání a rozhodování, razí heslo: „Co zvládneš sám, udělej sám.“
Cenu Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením obdržel Miroslav Bárta z Litomyšle, dlouholetý člen Pobočného spolku Svazu tělesně postižených v Litomyšli a dlouholetý zastupitel města. Zastává funkci revizora kontrolního orgánu Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska. Je od narození zdravotně postižený, proto dlouhodobě prosazuje práva lidí se zdravotním postižením.
Cenu radního Pavla Šotoly převzali manželé Machovi z Pardubic, kteří poté, co vychovali své dvě vlastní dcery, se před 20 lety rozhodli být pěstounskou rodinou a vzít si do pěstounské péče dítě z kojeneckého ústavu s těžkým zdravotním postižením. Díky jistotám a zázemí pěstounské rodiny se z chlapce stal úspěšný mladý člověk, který i když je na invalidním vozíku, dokáže být samostatný, zvládne se postarat sám o sebe a dokáže žít téměř plnohodnotný život, včetně společenského a pracovního uplatnění.
„Součástí programu bylo jako každoročně vystoupení uměleckých souborů ze zařízení sociálních služeb a organizací osob se zdravotním postižením vybraných v rámci festivalu Pod duhovými křídly. Účastnici tak měli možnost vidět různá velmi emotivní hudební a taneční čísla, která klienti v průřezu všemi generacemi nacvičili nejen pro tuto příležitost,“ dodala Radka Svatošová, vedoucí regionálního pracoviště Národní rady osob se zdravotním postižením v Pardubicích.