Zpět na začátek
Pardubice/Svitavy (20. 9. 2016) – Již počtvrté udělovali zástupci Pardubického kraje a Národní rady osob se zdravotním postižením ceny Duhové křídlo. Keramickou plastikou s motivem duhy a andělského křídla ocenili ve svitavské Fabrice organizace a jednotlivce působící v sociálních službách a ve prospěch lidí se zdravotním postižením. Vítězi jednotlivých kategorií se staly spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Střediska rané péče v Pardubicích Blanka Brandová, dobrovolnice a filantropka Hana Hromádková a Domov pod hradem Žampach. Zvláštní cenu obdržela Ladislava Morkesová z Krajské organizace Svazu postižených civilizačními chorobami.
„Rozhodli jsme se s Duhovým křídlem tentokrát vyrazit mimo Pardubice, aby se o těchto inspirativních lidech dozvěděli i jinde. Je skutečně potěšující, kolik příběhů a zajímavých zkušeností tu člověk uslyší, rázem se mu zdá svět o mnoho lepší,“ říká radní pro sociální péči a neziskové organizace Pardubického kraje Pavel Šotola. Ten kromě oficiálních cen udělil i jednu takzvaně mimo soutěž: „Ocenil jsem klienty z chráněného bydlení Domova pod Kuňkou v Rábech, kteří pomáhali na letošním Olympijském parku v Pardubicích. To je perfektní příklad vzájemné spolupráce tohoto sektoru, která je oboustranně prospěšná.“
Ceny Duhové křídlo 2016, jejichž autorem je architekt Miloslav Chaloupka, se udílely v kategoriích profesionál, dobrovolník/filantrop, a poskytovatel sociálních služeb. Ve speciální kategorii udělila porota zvláštní cenu za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením. Dalších šest nominovaných získalo keramické sošky andělů, které vznikly v Domově sociálních služeb Slatiňany. Patronát nad letošním Duhovým křídlem přijala herečka Táňa Fischerová a také starosta Svitav David Šimek.
Udělování cen provázela vystoupení uměleckých souborů ze zařízení sociálních služeb a organizací osob se zdravotním postižením vybraných v rámci festivalu Pod duhovými křídly. Program zakončilo vystoupení skupiny QUEENIE – world Queen tribute band.
Paní Blanka Brandová je spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Střediska rané péče v Pardubicích. Pomoc rodinám s dětmi předčasně narozenými, ohroženými ve vývoji a s dětmi se zdravotním postižením je pro ni srdeční záležitostí a vykonává ji s obrovskou energií a entuziasmem. Sama má dceru s těžkým zdravotním postižením, přesto nebo právě proto dokázala již pomoci stovkám rodin v podobné situaci.
Paní Hana Hromádková, majitelka Zámeckého knihkupectví v Chocni, je maminkou syna Marka, který trpí vzácným nevyléčitelným onemocněním. Přesto se spolu se svou rodinou rozhodla pomáhat dalším. Začala proto za pomoci Marka a ostatních členů rodiny navrhovat a prodávat záložky s motivem mandal. Nemalé částky získané z jejich prodeje pak daruje jiným nemocným dětem. Přes svůj nelehký osud paní Hromádková uskutečnila výjimečný projekt, pokračuje v něm a pomáhá nadále.
Domov pod hradem Žampach poskytuje služby osobám s mentálním postižením. Svým klientům v maximální míře umožňuje žít běžným způsobem života. Vznikají zde alternativní služby jako například chráněné bydlení, které umožňují začlenění klientů do běžné komunity. Pracovníci Žampachu se obtížné péče nebojí a fungují jako profesionální, bezvadně fungující tým. Zaměstnanci i klienti si považují přátelské atmosféry a demokratického vedení domova.
Ladislava Morkesová od svého úrazu v roce 1975 aktivně pracuje v mnoha organizacích pomáhajících lidem se zdravotním postižením. Mimo jiné působí ve funkci předsedkyně Krajské organizace Svazu postižených civilizačními chorobami, je dlouholetou členkou Krajského výboru Národní rady osob se zdravotním postižením Pardubického kraje, s nadšením vede Country klub Srdíčko. Nehledě na své vlastní postižení se snaží zpříjemňovat život lidem kolem sebe. Všechno, co pro lidi se zdravotním postižením během 40 let dobrovolnické práce vykonává, dělá s elánem a celým srdcem.
„Gala večer ve Svitavách byl to pro nás všechny neobyčejně krásný zážitek. Organizace celé akce byla dokonalá, výběr učinkujících citlivý a prožitek pro mne nezapomenutelný.
První vystoupení andělů s malinkou andělkou ve svém středu bylo dojemné - pohlazením po duši a otevřelo snad každé přítomné srdíčko…
Pro nás to bylo potvrzením, že naše práce není marná a ještě více nás to postrčí kupředu.
Jsem vděčná i za všechna milá setkání s lidmi se kterými jsem měla možnost krátce pohovořit. „
„Děkujeme ještě jednou za pozvání. Vystoupení jsme si užili a měli jsme radost z radosti diváků.“ kapela Queenie
„Děkuji za to, že jsem mohla včera prožít tak nádherný a pro mne velmi emotivní večer. Byla tam neuvěřitelná atmosféra. Jedním slovem kouzelné.....“
„Nevím, na kterých bedrech spočíval hlavní podíl organizace včerejšího vydařeného odpoledne. Pro mě to byl každopádně příjemně strávený čas plný milých setkání, svěžích vystoupení, pozitivní energie a třešničkou na dortu pak závěrečná hudební produkce skupiny QUEENIE. Ještě jednou díky Vám.“
„Chtěla bych Vám vyseknout velkou pochvalu za zorganizování včerejší akce – prostředí super, organizačně bezva zajištěné, samotné předávání mělo grády…“
„Dobrý večer, právě jsem se vrátil z vystoupení Vaší úžasné hudební skupiny a ještě plný dojmů vám píši s velkou prosbou o zaslání fotografie Vaší skupiny s podpisy členů a programem Vašich příštích vystoupení, z nichž některých bych se rád zúčastnil.Přeji Vám mnoho vděčných diváků tak jak tomu bylo dnes ve Fabrice Svitavy.“
„Opravdu příjemné odpoledne a já věřím, že duha, která nad námi rozprostřela své zářivé barvy nám vydrží do příštího ročníku a povede naše kroky tím správným směrem v sociální oblasti. :-) Organizátorům akce patří upřímný dík.“
Pan radní Pavel Šotola společně s Radka Svatošová z NRZP již připravují program slavnostního ocenění, které proběhne 20.9. ve Svitavách od 15 hodin. Nebylo jednoduche vybrat počet účinkujících tak, aby se program vešel do 3 hodin. Doufáme, že se vse povede a těšíme se jak na účinkující tak především na nominovane na cenu Duhové křídlo.
Cena Duhové křídlo 2016, kterou společně pořádají Pardubický kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, už má své finalisty. Začátkem tohoto týdne se sešla porota složená ze zástupců Pardubického kraje, Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a médií, aby vybrala 10 finalistů ceny Duhové křídlo. Ceny se udílejí v kategoriích profesionál, dobrovolník/filantrop, poskytovatel sociálních služeb a ve speciální kategorii – Zvláštní cena poroty za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením.
„Porota měla letos opět těžkou úlohu,“ řekl po skončení výběru předseda poroty, radní pro sociální oblast a neziskový sektor Pavel Šotola, a pokračoval: „Sešlo se nám celkem 60 nominací, z nichž jsme museli vybrat pouhých 10. Nicméně všichni nominovaní si zaslouží velké poděkování za práci, kterou v sociální oblasti vykonávají.“
„V letošním roce ceny předáváme již počtvrté. Ceny jsou udíleny zaměstnancům, organizacím a dobrovolníkům, kteří pracují v sociálních službách ve prospěch osob se zdravotním postižením.“, vysvětlila Radka Svatošová z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a dodala: „Jsme rádi, že si akci vzal za svou Pavel Šotola, radní Pardubického kraje, který Duhovému křídlu každoročně uděluje svou záštitu. Potěšilo nás také, že patronát nad Duhovým křídlem přijala Táňa Fischerová.“
Vítězové všech kategorií budou vyhlášeni a celá akce zakončena slavnostním předáváním cen dne 20. září 2016 od 15:00 hodin v Multifunkčním centru Fabrika ve Svitavách. Součástí slavnostního programu bude vystoupení uměleckých souborů ze zařízení sociálních služeb a organizací osob se zdravotním postižením vybraných v rámci festivalu Pod duhovými křídly.
Program bude ukončen vystoupením skupiny QUEENIE – world Queen tribute band.
(26.4.2016)
Pardubice – Festival Pod duhovými křídly už druhým rokem dokazuje, že v sociálních zařízeních v Pardubickém kraji žijí klienti bohatým kulturním životem. A to nejen jako diváci či posluchači, ale také jako spolutvůrci mnoha krásných vystoupení. Ta mají možnost prezentovat na dvou regionálních kolech festivalu v Poličce a v Pardubicích a někteří z nich i na závěrečném galavečeru vyhlášení cen Duhové křídlo.
„Festival se nám krásně rozrůstá, což je dobře, a je pozoruhodné, že tu máme účastníky snad všech generací - od dětí z nízkoprahových center ve Svitavách, Litomyšli či Práchovicích, přes klienty stacionářů a speciálních škol až po seniory,“ řekl v úvodu radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Druhé regionální kolo přivítalo v Pardubicích na 14 souborů a ABC klub na Olšinkách se rozezněl tanečními rytmy, recitací, pohádkou i zpěvem. „Na galavečer do Svitav postoupil taneční soubor Amare Základní školy a Praktické školy Svítání s vystoupením nazvaným Romantická třicátá, děti z litomyšlského nízkoprahového zařízení Naděje s vystoupením Tancuj a neodcházej a Country club Srdíčko Svitavy a jejich tanec s deštníky,“ vyhlásila za porotu krajská koordinátorka Národní rady osob se zdravotním postižením Radka Svatošová. Zvláštní cenu poroty dostal Pavel Diblík, absolvent Základní školy Svítání a Deylovy konzervatoře.
zdroj: www.pardubickykraj.cz
Strana 1 z 2