Jste zde: Titulní stránka Uncategorised Duhové křídlo nabídlo celou řadu emotivních příběhů srdcařů působících v sociální oblasti
Zpět na začátek
Celou řadu silných a emotivních příběhů nabídl 12. ročník slavnostního vyhlášení ceny Duhové křídlo. V Kongresovém centru Paláce Pardubice tuto tradiční akci uspořádal Pardubický kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením Pardubického kraje.
Nejvyšší ocenění za práci v sociální oblasti
„Duhové křídlo je v rámci Pardubického kraje nejvyšším oceněním za práci v sociální oblasti a ve prospěch osob se zdravotním postižením. Každoročně zde děkujeme konkrétním lidem, zaměstnancům, dobrovolníkům a filantropům. A také organizacím, které jsou inspirací pro ostatní v těchto oblastech,“ uvedl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, který je dlouholetým patronem Duhového křídla a též nad letošním ročníkem převzal osobní záštitu. „Práce v sociální oblasti je velmi náročná, záslužná, ale mnohdy bohužel stále ještě nedoceněná. A to i přesto, že má pro společnost velký význam a do budoucna bude čím dál tím víc potřeba,“ řekl Pavel Šotola.
Odměna za téměř 30 let práce pro rodiny
V kategorii Profesionál získala Duhové křídlo Věra Betlachová. Ta působila téměř 30 let jako vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Lanškroun. „Do své práce vkládala vždy nejen profesionalitu, ale také empatii, nadšení a inovace. Vlídným a zároveň důsledným přístupem pomohla mnoha klientům v nepříznivé sociální situaci. Některé rodiny dokonce znala po několik generací. Mohla tak najít nejlepší způsob, jak jim pomoci,“ zněla nominace na prestižní cenu.
„Za ocenění moc děkuji. Jsem překvapená a dojatá,“ prohlásila Věra Betlachová. Ta sice nedávno odešla do starobního důchodu, ale ze sociální oblasti neodchází. Bude i nadále působit v projektech zaměřených na pomoc ohroženým rodinám a dětem, které nemohou vyrůstat v biologické rodině. „Jsem ráda, že se postupně mění přístup k podpoře ohrožených rodin. Máme dnes víc pochopení pro to, jak fungují. Naším cílem je pomáhat naplňovat jejich potřeby,“ podotkla dlouholetá vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví lanškrounského městského úřadu.
Speciální cena Pavla Šotoly pro Ivana Červeňáka
Speciální cenu Pavla Šotoly za mimořádnou činnost ve prospěch romské komunity v Luži obdržel Ivan Červeňák. Tento mladý muž stál u vzniku nízkoprahového zařízení Cesta, které poskytuje pomoc a podporu romské mládeži a dětem v nepříznivé sociální situaci.
Ivan Červeňák se zasloužil i o pravidelné vzdělávání romských matek. Již více než 10 let vede soubor Loly Růža, kde s dětmi nacvičuje tradiční romské tance a písně. Ve svém volném čase jim pomáhá se školou. „Věnuje se jim, a to dlouhodobě, systematicky a má za sebou pozitivní výsledky,“ vysvětlil Pavel Šotola. „Bez pomoci mého týmu by to nešlo. Děkuji všem, kteří nás podporují,“ reagoval na zisk speciálního ocenění od krajského radního pro sociální péči a neziskový sektor oceněný Ivan Červeňák.
Cenu za dobrovolnickou činnost získal Jan Štorek z Hlinska
Unikátní keramický kachel od sochaře Miroslava Chaloupky se symbolem andělského křídla v pestrých duhových barvách získal v kategorii Dobrovolník/Filantrop Jan Štorek. Ten už více než deset let působí jako dobrovolník v prospěšných organizacích v Hlinsku a okolí. „Když jsem skončil v práci, měl jsem ještě energii a chtěl být někomu prospěšný. Tak jsem v Hlinsku vyzkoušel několik zařízení sociálních služeb, kde hledali dobrovolníky. Jsem za to moc rád. Dobrovolnická práce mě baví, naplňuje a dává mi smysl. A děkuji své ženě, která mě v těchto mých aktivitách podporuje,“ sdělil Jan Štorek.
Duhové křídlo v kategorii Poskytovatel sociálních služeb letos „přilétlo“ Salesiánskému klubu mládeže, Centru Don Bosco. „Za toto ocenění jsme moc rádi. S mladými lidmi, kteří museli odejít z vlastní rodiny nebo jim tato situace hrozí, je to někdy náročná práce, ale dává nám hluboký smysl,“ poznamenala PR pracovnice pardubické organizace Marie Benáková.
Cenu Michala Hašta za celoživotní mimořádnou práci ve prospěch osob se zdravotním postižením či jiným znevýhodněním obdržela dlouholetá ředitelka svitavského Domova na rozcestí Jaroslava Filipová.
Krásné a dojemné příběhy těch, co pomáhají druhým
„Měla jsem radost z toho, že na Duhovém křídle byly oceněny krásné a dojemné příběhy těch, co pomáhají druhým a mohou být inspirací pro ostatní. Všichni nominovaní i ocenění mají mou velkou úctu a respekt,“ svěřila se náměstkyně hejtmana Pardubického kraje zodpovědná za oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
„Jsem šťastná, že Pardubický kraj pořádá už dvanáctým rokem takové významné ocenění v sociální oblasti. Tím, že se na Duhovém křídle sejdou lidé z různých druhů sociálních služeb a dostanou se na výsluní, tak se spousta lidí dozví o tom, kolik dobré práce se vykoná,“ vyjádřila se senátorka Miluše Horská, která je předsedkyní Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu České republiky.
Více informací o akci Duhové křídlo najdete na webu www.duhovekridlo.cz.
S pozdravem Z. Nováková
---------------------------------------
PhDr. Zuzana Nováková
oddělení komunikace a vnějších vztahů
kancelář hejtmana
Pardubický kraj
Komenského náměstí 125
532 11 Pardubice
Tel. 725 187 650, 466 026 628
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.